Avantüür(2016)

Avantüür(2016)(352lk)

Autor: Audrey Magee

30107774

Tutvustus

Avantüür“ on väga tavatu vaade Teise maailmasõja aegse Saksa sõduri ja lihtinimese ellu. Lugu algab kahe võõra – Peteri ja Katharina – vahel sõlmitud fiktiivsest abielust, mis kannab alguses vaid praktilisi ja omamoodi vastuolulisi eesmärke: Peter tahab rindelt pikemat puhkust ja Katharina vajab hädasti lesepensioni. Noored teavad üksteist ainult pildi pealt. Nad kohtuvad Peteri abielupuhkuse ajal, armuvad ja sestpeale muutub kõik, kuna armastust ei osatud sellesse võrrandisse sisse arvestada.

Sõda muudab inimest tundmatuseni, ja selle keerises olles ei esitata just ülemäära tihti küsimusi valikute lubatavuse või eetilisuse kohta. Tehtud tegude tagajärgedega tegeldakse hiljem, kui jäädakse ellu, või siis ei tegelda nendega üldse, sest see pole oluline. Armastus võib küll olla, aga mida seegi päästab? Või teadmine, et mees pääseb sõjast eluga tulema, kui naine on temale truu.

Siinne lugu võib ekstreemsetel juhtudel sündida ükskõik kellega. Võimu najal oma elu edendamine pole kuidagi võõras ka meie inimestele, nii et paralleelide tõmbamine natsi-Saksamaa ajupestud sakslaste ja siinsete kokkuleplaste vahel peaks olema kerge. Vaevalt vajab vastamist küsimus, kas pimesi kuuletumine viib ikka haljale oksale või oled lihtsalt võimule kasulik idioot, kuniks sind vajatakse.

Vot see lugu oli alles võimas, sõjahõnguline dramaatiline lugu kahest inimesest, kes üksteist tundmata abielluvad, üks soovib saada rindelt koju ja teine endale lesepensioni. Milline vaimustav kaanekujundus, nii hästi kirjutatud lugu, et ma ei suutnud lõpetada enne kui sain teada, millega Peteri ja Katharina lugu lõpeb ja kas nad jäävad vaatamata saatusele kokku või mitte. Jõudsin selle raamatu lugeda juba eile aga kahjuks tervise tõttu ei suutnud seda lugemisgruppi postitada. Erinevad sündmused ja raskused tegelaste elus, viisid mind endaga nii kaasa, et ma ei suutnud raamatut pooleli jätta, et midagi muud teha. Lugu oli üsnagi dramaatiline ja kurb, kuid samas oli seal ka armastust ja truudust üksteise vastu. Mind liigutas väga, kui Katharina oli valmis ootama Peterit niikaua kui võimalik, et temaga peale sõda koos perekond luua.  Siiani on nii palju mõtteid, et neid ei oskagi kuidagi kirja panna aga soovitan kindlasti lugeda ja loodan, et te ei pea selles raamatus pettuma. Mulle meeldis ja loodan, et keegi veel loeb seda raamatut, et saaks koos muljeid jagada. Kena päeva ja seiklusi erinevate raamatutega.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s